Ryzyko kredytowe – oznacza niebezpieczeństwo, że kredytobiorca nie wypełni zobowiązań i warunków umowy z bankiem, co może spowodować stratę finansową kredytodawcy
Ryzyko kredytowe jest najbardziej typowym rodzajem ryzyka związanym z bankiem i jego działalnością. Główną rolą banków jest kredytowanie, co wiąże się ze specyficznym ryzykiem.
Ryzyko kredytowe to możliwość niedotrzymania warunków umowy przez drugą stronę kontaktu, co oznacza, iż strona narażona na ryzyko nie otrzyma w oczekiwanym terminie płatności określonej warunkami kontraktu
Potocznie mówiąc, bank jest w takim przypadku zagrożony nieterminową spłatą rat i odsetek przez klientów. Jest to ryzyko określone jako ryzyko kredytowe sensu stricte.
Dziś bardziej właściwe jest szersze ujęcie, czyli ryzyko kredytowe sensu largo. Dotyczy ono wszystkich zobowiązań klienta wobec banku i jest obecne w każdym rodzaju operacji związanej z aktywami banku.
Ryzyko kredytowe może dotyczyć pojedynczej umowy kredytowej i jednego kredytobiorcy, a także całego portfela kredytów udzielonych przez dany bank. Zadaniem banku jest odpowiedni dobór instrumentów w celu minimalizacji ryzyka pojedynczej umowy oraz łącznego ryzyka portfela kredytowego banku.
Ryzyko kredytowe transakcji – chodzi o pojedynczą transakcję (najczęściej pojedynczego klienta, ale niekoniecznie). W zależności jaka to jest transakcja – może skutkować dla banku niekorzystnie (przykład kredytu PKOS.A. dla stoczni)
Ryzyko kredytowe jest zawsze, jednak właśnie po to powstają blogi http://okazjekredytowe.pl/ aby uświadamiać ludzi jak minimalizować to ryzyko. Lepszego sposobu nie ma niż nauka własnie poprzez takie tematyczne wpisy.
OdpowiedzUsuń