Waluta - to pieniądz występujący na danym obszarze geograficznym, analizowany w odniesieniu do jednostek pieniężnych innych obszarów
Dewizy – to papiery wartościowe i inne dokumenty pełniące funkcje środka płatniczego, wyrażone w walucie obcej (weksel, czek, polecenie wypłaty)
Kurs walutowy – to cena danej waluty wyrażona w innej walucie. Waluta która jest pierwsza w kwotowaniu kursu walutowego to waluta bazowa, zaś druga waluta to waluta kwotowana
Kursy walutowe podawane są w tabelach:
-kursów NBP
-kursów krzyżowych
-kursów celnych
-kursów terminowych
-bankowych
Kwotowanie kursu walutowego ma charakter dwustronny tzn. instytucja organizująca obrót walutowy oferuje zakup walutowy po kursie niższym od kursu sprzedaży. Kurs kupna nosi nazwę BID zaś sprzedaży OFFER. Różnica między OFFER a BID to spread.
Czynniki determinujące poziom kursu walutowego:
Zmiany tempa wzrostu PNB (produkt narodowy brutto)
Stopy procentowe
Bezrobocie
Poziom rezerw walutowych
Inflacja
Bilans płatniczy
Zakres interwencji walutowych
Inne zdarzenia (jednorazowe o charakterze ekonomicznym i politycznym)
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńTakie absolutne podstawy to pewnie uczą na ekonomii i wcale mnie to nie dziwi, gdyż jak ktoś ma zajmować pieniędzmi i walutami to musi znać wszelkie podstawy. Ja teraz zainteresowałem się jeszcze kryptowalutami i na https://cinkciarz.pl/kryptowaluty sprawdzam sobie praktycznie dzień w dzień jaki jest aktualny kurs na kryptowaluty.
OdpowiedzUsuń